GenesisX GenesisX
566
BLOG

TK o wyborze swojego Prezesa

GenesisX GenesisX Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 87

Dzisiaj Trybunał Konstytucyjny Rzeczpospolitej Polski orzeknie o zgodności z Konstytucją ustawy o TK z lipca br. w zakresie wyboru Prezesa i Wiceprezesa TK.

Wyrok będzie dotyczył w skrócie zagadnienia czy Prezydentowi RP mogą by przedstawione kandydatury na te stanowiska, które nie cieszą się poparciem większości sędziów TK.

Art.194/2 Konstytucji stanowi:

Prezesa i Wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Takie brzmienie już decyduje, że kandydatów musi być co najmniej dwóch.

Decyduje też o tym, że muszą oni być przedstawienie przez Zgromadzenie Ogólne Sedziów TK.

I tu zadajmy sobie kluczowe pytanie.

Kto decyduje jako ZO TK? Większość czy mniejszość sędziów TK, czy i ci i tamci?!

Czy mniejszość sędziów TK może o swojej decyzji powiedzieć, że jest to decyzja całego organu władzy sędziowskiej jakim jest ZO TK?

No bo jeśli tak, to np. inne artykułu Konstytucji jak art.183/3 :

"Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego"

czy  art.185 :

"Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego."

pozwalałyby na przedstawianie Prezydentowi kandydatów na prezesów tych gremiów, którzy nie cieszą się zaufaniem większości członków tych organu.

A artykuł 179 Konstytucji :

"Sędziowie są powoływani przez Prezydenta Rzeczypospolitej, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony."

wręcz skutkowałby, że Pan Prezydent sam by sobie mógł mianować sędziów sądów powszechnych  i innych szczebli, ponieważ w składzie KRS jest, wedle Konstytucji, jedna osoba tylko przez niego p mianowana!?

Zasada, że o decyzji kolegialnego organu ( a wybór kandydatów na prezesa i wiceprezesa TK jest decyzją ZO TK ) może decydować mniejszość, byłaby niezwykle "twórcza" w przypadku Sejmu i np.do podpisania przez prezydenta składane byłyby mu dwie ustawy - jedna uchwalona większością i druga mniejszością poselskich głosów!? Teraz to może nie takie istotne, ale w przyszłości któż to wie?!:)

Wymóg, że nowy Prezes czy Wiceprezes TK muszą cieszyć się zaufaniem większości sędziów TK wynika też z art.173 Konstytucji :

"Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz",

gdyż narzucenie organowi władzy sądowniczej wrogiego szefa ( i to o dużych kompetencjach ) jest zwiększeniem i to drastycznym konstytucyjnych uprawnień władzy wykonawczej wobec sądowniczej, co jest złamaniem trójpodziału i równowagi władz, a także niezawisłości sędziowskiej!

 

 

GenesisX
O mnie GenesisX

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka